IMG_9801
Şehirde Mantar Yetiştiriciliği Eğitimi

Online

Mantarlar yeryüzünün en gizemli canlılarından biri, bitkilerin yaklaşık yüzde 90’ı mantarlarla karşılıklı yarar içerisinde iletişim kuruyorlar. Aynı zamanda mantarların besin değerleri ve lif oranları oldukça yüksek; potasyum, magnezyum, çinko ve B vitamini barındırıyorlar. Peki bu kadar yararlı aynı zamanda lezzetli bir besini evinizde yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? İstiridye mantarını şehirde nasıl yetiştirebileceğinizi aşama aşama anlatacağımız eğitimde yer vereceğimiz konulardan bazıları:
Süre: 2.5 saat
*

Mantarların ekoloji üzerindeki etkisi

*

Mantarların doğal yaşam ortamları

*

Mantar yetiştiriciliği için gerekli ortam, ısı, nem ve ışık ihtiyaçları

*

Gerekli malzemeler ve özellikleri

*

Mantar yetiştiriciliğinin günümüzdeki kullanım alanları ve trendler

*

Pastörizasyon, kuluçka, meyve verme, hasat aşamaları

Yaklaşık 1 ay içindekendi yetiştirdiğin istiridye mantarın hazır!

İstiridye mantarı kuluçka aşamasını geçtikten sonra 7 günde hasat edilebilir aşamaya gelir. Timelapse olarak çektiğimiz videoda bu hızı göstermek istedik. Siz de videodakine benzer mantar kitinizi evde doğal malzemelerle yapabilir ve şehirde üretime başlayabilirsiniz.

Farklı mantarlıyemekler için, hasat yapıp hemen hazırla!

Mantarların gıda olarak tüketilmesine, mutfaklarda daha sıklıkla yer almasına önem veriyoruz çünkü mantarlar neyi yiyebileceğimize dair paranoyakça araştırdığımız şu günlerde bir çok gıdanın yanında neredeyse en masumlarından.
Mantar tüketim tarihine dair yaptığımız okumalarda gördük ki, özellikle Rusya ve Afrika’da mantar avına çıkanlar, yetersiz diyetlerine besleyici ve lezzetli katkı sağlamak isteyen ve zengin çeşitlilikteki gıdaya erişimi olmayan insanlarmış. Bir de yine tarihte mantarlar Ortodoks Rusların mutfağında önemli yer tutarmış. Uzun süren oruçlu günlerde özellikle ete erişimi olmayanlar, mantarlara yönelirmiş.
Türkiye’de ise kültür mantarları haricinde bu coğrafyanın sunduğu iklim, toprak ve bitki örtüsü çeşitliliği çok sayıda mantar türünün doğal olarak yetişmesini sağlıyor. Nasıl ki aklımıza kolayca evde salçalı bir kuru fasulye pişirmek veya zeytinyağlı taze fasulye yapmak geliyorsa umarız mantarlar da bu sıklıkta mutfaklarımızda yer alır.

Mantar Kiti Eğitim Kitapçığı
Evde veya okulda istiridye mantarı yetiştirme deneyimini çocukları ile denemek isteyen ebeveynler, öğretmenler; dilerlerse mantar kitlerini yaptıktan sonra büyüme süreci eğitim kitapçığı ile gözlemleyebilirler. Bu kitapçık ile aşama aşama mantarlar nedir, ne yaparlar, doğada ve evde kitte yetişen mantarlar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir, canlı sınıflandırmasında mantarlar nerede yer alırlar, insanlarla mantarların ortak noktaları nelerdir, ekolojideki rolleri nelerdir konularının üzerinden geçip bir yandan da evde yetiştirdikleri istiridye mantarlarını gözlemleyebilecekler.
Eğitim kitapçığını edinmek isteyen ebeveynler ve öğretmenler aşağıdaki linkten edinebilir.
IMG_6609
Mantarlar ile geri dönüşüm!

Mantarlarınızı hasat ettikten sonra, kalan malzemeleri dönüştürmek mümkün. İstirdiye mantarının yetişme ortamını oluşturan saman aynı zamanda içinde kalan misellerle beraber çok etkili bir kompost malzemesi. Kalan artık malzemeyi evde yaptığınız kompostlarda, çicek topraklarında veya bahçenizdeki toprağa serperek, gömerek değerlendirebilir, çok kaliteli bir toprak oluşumuna vesile olabilirsiniz.

Mantar miselleri ilebiyotasarım mümkün!

Doğada tamamen çözünebilen bir saksı ve farklı konulara hizmet edebilecek diğer kalıp denemelerini mantar miselleri ile yapmanız mümkün. Bunun için ihtiyacınız olan uygun bir mantar miseli, kenevir sapı veya saman, gerekli ısı, nem ortamı ve uygun bir kalıp.

IMG_7067