med-badr-chemmaoui-ZSPBhokqDMc-unsplash
Danışmanlık hizmetlerimiz ilekendi özel alanınıza ve projelerinize yönelik destek alabilirsiniz
Kendi gıda bahçenizi oluşturmak ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, eğitimlerimizi aldıktan sonra uygulama desteğine ihtiyacınız var ise danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Hangi alanlarda destek olabiliriz:
1.

Kent Bahçesi Kurulumu

Teras, çatı ve bahçeleriniz için uygulama fikirleri alma, nasıl sebze yatakları kullanılması gerektiğini planlama, bitki seçimine dair öneriler.

2.

Gıda Tedarik Ağı Oluşturma

Sağlıklı ve adil gıdaya erişim için süreç tasarımı ve uygun partnerlerin seçimine dair çalışma.

3.

Topluluk Programı Planlama

Gıda bahçelerini ve kent bostanlarını çalışanlar, öğrenciler, aileler, topluluk üyeleri ve paydaşlarla uzun vadeli etkileşim alanı haline getirme.

5.

Toprak İyileştirme Yöntemleri

Topraktaki canlılığı artırmaya yönelik danışmanlık.

4.

İçerik ve Özelleştirilmiş Programlar Geliştirme

Krizlerin yoğun yaşandığı belirsiz zamanlarda adil ve dirençli bir gıda sistemi yaratmak için yapılacak çok şey var. Bu konu etrafındaki işbirlikleri ve projeler için iletişime geçebilirsiniz.

IMG_5606
Kent Bahçesi Kurulumu
Ofisiniz, komüniteniz, yaşam alanınız için gıda bahçeleri planlama. Çalışma süreçlerimiz:

 

*

İlk Değerlendirme: Saha ziyareti ile ihtiyaçların belirlenmesi, hedefleri konuşma ve paydaşlarla (çalışanlar, müşteriler ve topluluk ortakları gibi) kentsel çiftçilik yoluyla nasıl değer katabileceğimizi anlamak için ekip buluşması

*

Planlama: Saha değerlendirmesi ve hedef analizi sonucu, temel tarım ilkelerine dayanan gıda yetiştirme alanı planlama.

*

Kurulum: Gıda yetiştirme alanının kurulumu, yatakların hazırlanması, uygun toprak karışımının kullanılması, bitki ve fidelerin yerleştirilmesi, sera alanının kurulması.

*

Ekip Eğitimi: Bahçe kurulumu sonrası doğal ve onarımsal gıda yetiştiriciliği temelli eğitimin bahçe bakımından sorumlu kişilere verilmesi.

*

Komünite Programı ile Etkileşim Sağlama: Kent çiftliğinizi ister çalışanlar, öğrenciler, aileler veya diğer topluluk üyeleri, paydaşlarınızla uzun vadeli etkileşim alanı haline getirmeye yardımcı olunması.

Komünite Programı Planlama

Kent çiftliğini çalışanlar, öğrenciler, aileler, topluluk üyeleri ve paydaşlarla uzun vadeli etkileşim alanı haline getirmek için eğitim programları ve aktiviteler düzenleme, “tarladan tabağa” konseptini yaygınlaştırma.

Gıda Tedarik AğıOluşturma

Şehirler üretim yapan çiftçi ile toprak ve gıda ile olan bağlarını kaybetmiş durumda. Tüketiciler temiz ve gerçek gıdanın ne olduğunu,  ona nasıl ulaşılabileceğini bilmiyor ya da mevcut tüketim alışkanlıklarının sonuçlarının zincirleme etkilerinin farkında değil.

Halbuki yerel gıda ağları ile bu davranışı değiştirmek mümkün. Etik, sağlıklı, doğal üretim yapıp, gerçek gıda üreten “üreticiler” ile tükettiği gıdanın nereden geldiğini bilmek isteyen, üretim için harcanan emeğin parçası olmaya gönüllü “tüketiciler” arasında bağ kurmayı hedeflediğimiz çalışmalardır.

İçerik ve Özelleştirilmiş Programlar Geliştirme

 

Sürmekte olan iklim değişikliği, toprak ölümleri, biyolojik çeşitlilik kaybı ve gerçek, besleyici, temiz gıdaya erişimdeki zorluklar karşılaştığımız en ciddi problemlerden bir kaçı. Bu alandaki problemlere çözüm bulmadaki çalışmalara katkı sağlamaya, ortak çalışmalarda ileriye dönük yeni yollar keşfetmeye hazırız. Şehirde gıda yetiştiriciliğini yaygınlaştırma, adil gıdaya erişim konularında proje desteğine ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçiniz.
daria-nepriakhina-zoCDWPuiRuA-unsplash